Strona główna / Artykuły z branży / Czy czekają nas wielkie zwolnienia?

Czy czekają nas wielkie zwolnienia?

Firmy pod egidą LPP chcą ratować rynek pracy

Przedsiębiorcy, właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych, akcesoryjnych i innych podjęli decyzję o powołaniu Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług. Firmy zrzeszyły się po to, aby razem podejmować działania związane z ratowaniem polskich firm, które zatrudniają setki tysięcy pracowników.

Utworzony związek wypracował postulaty, które zawarte zostały w liście do Jadwigi Emilewicz – Minister Rozwoju. Kluczowe postulaty to m.in.: przywrócenie handlu w niedzielę, wprowadzenie przepisów, które pozwolą na skrócenie wymiaru czasu pracy co wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia, możliwość przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy, odłożenie płatności VAT za okres stanu zagrożenia o 6 miesięcy, uruchomienie przez Państwo długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw, których płynność jest zagrożona z powodu obniżonej sprzedaży.

Polskie firmy po zamknięciu swoich sklepów w związku z panującą pandemią koronawirusa z dnia na dzień utraciły możliwość dalszego funkcjonowania. Nastąpił drastyczny spadek przychodów i trudności w pokrywaniu wszystkich zobowiązań co przekłada się na utratę pracy setek tysięcy pracowników, brakiem zamówień dla firm podwykonawczych i innych firm współpracujących.

Do Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług należy m.in.: Answear, APART, Agata Meble, CCC, Gino Rossi, Big Star, Diverse, Coccodrillo, Duka, Gatta, Home&You, Tatuum, Inglot, Kazar, Lancerto, LPP, Martes, MediaExpert, Medicine, Monnari, Neonet, Ochnik,  OTCF, Redan, Ryłko, Solar, Smyk, Yes, Wojas, VRG, Venezia.

Kategorie: