Strona główna / Artykuły z branży / Esotiq notuje niższe przychody

Esotiq notuje niższe przychody

Za to większy zysk operacyjny

W 2018 roku rentowność brutto Esotiq wyniosła rekordowe 64%. Wzrosty odnotowano na poziomie zysku operacyjnego, który wyniósł 8,9 mln zł – jest to 137% wzrost rok do roku oraz EBITDA, który dał wynik 12,4 mln zł – 83% wzrost w porównaniu do 2017 roku. Celem jaki Grupa objęła na 2019 rok jest dalsza poprawa marżowości.

W ubiegłym 2018 roku Grupa wypracowała 155 mln zł przychodów ze sprzedaży, co dało spadek o 1% rok do roku. Zysk netto wyniósł 5,8 mln zł, a to jest 11% spadek. Rentowność operacyjna dała wynik 6% , marża EBITDA 8%, sprzedaż LFL 10%, a zysk brutto 12%.

Poprawa rentowności brutto jest rezultatem wprowadzonej długofalowej strategii mającej na celu ograniczenie kosztów operacyjnych przy ciągłym inwestowaniu w rozwój sprzedaży internetowej. Grupa współpracuje z ponad setką dostawców i podwykonawców, którzy są gwarancją na utrzymanie mocnej pozycji negocjacyjnej.

Bielizna marki Esotiq aktualnie sprzedawana jest w 62 salonach własnych oraz 232 salonach franczyzowych zlokalizowanych w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Mołdawii oraz w Niemczech, a w ubiegłym roku sieć otwarła również swój pierwszy salon w Rosji. W 2019 roku liczba salonów zwiększyć się ma o kolejne 35 placówek z czego 20 nowych salonów pojawi się w Polsce.

W salonach franczyzowych sieci realizowanych jest 50% ogółu sprzedaży, a w salonach własnych 24%. Ważną rolę odgrywają również sklepy multibrendowe oraz hurtownie, które generują 20% przychodów. Sprzedaż internetowa prowadzona jest w 29 krajach poprzez 4 własne sklepy internetowe i platformy multibrendowe, które odpowiadają za 6% przychodów Grupy. W dalszym ciągu sieć inwestuje w rozwój e-sklepów m.in. poprzez rozwijanie współpracy z krajowymi oraz zagranicznymi platformami oraz poprzez intensyfikację kampanii reklamowych w mediach społecznościowych. Wkrótce firma chce uruchomić aplikację mobilną do brafittingu, dzięki której można będzie dobrać odpowiedni rozmiar biustonosza.

Kategorie: