Strona główna / Artykuły z branży / Allegro ma możliwość zdominowania rynku ecommerce

Allegro ma możliwość zdominowania rynku ecommerce

Wystarczy, że skorzysta z przysługującego mu prawa wobec InPost

Ale – wszystko kosztuje. Allegro ma prawo pierwokupu spółki InPost (przed bezpośrednimi konkurentami). Chyba, że Allegro nie złoży najlepszej oferty w odpowiedzi na konkurencyjną ofertę na rynku prywatnym, lub fundusz Advent stanie się spółką publiczną.

Sprawa robi się o tyle aktualna, że, jak podaje serwis PAP Biznes InPost może w 2021 roku wejść na londyńską giełdę.

Przypominamy, że InPost zszedł z giełdy po dwóch latach od debiutu, kiedy został wykupiony przez Advent International. Transakcja kosztowała 400 mln zł. Obecnie pozostaje pytanie, czy InPost faktycznie planuje wejść na giełdę, czy też stosuje działania mogące wpływać na ostateczną cenę.

Jako, że InPost posiada obecnie największą sieć paczkomatów w Polsce jest dla Allegro istotnym elementem łańcucha sprzedaży. Tym bardziej, że paczkomat InPost jest coraz częstszym wyborem klientów jeśli chodzi o formę dostawy. Możliwość wyboru momentu odbioru i wygoda samego procesu jest istotnym elementem decyzji klientów, z pewnością więc  Allegro poniosłoby straty, gdyby nie mogło korzystać z usług InPost.

Jako, że fakt posiadania opcji dostaw przez InPost stanowi element przewagi konkurencyjnej dla Allegro, można domniemać że Allegro powinno być zainteresowane zakupem firmy. Właściciel spółki, fundusz Advent International chce InPost sprzedać, pytanie czy Allegro będzie zainteresowane taką inwestycją (kiedy niedawno omawiana była wartość spółki, podawano kwotę 9 mld).

Advent czeka na ofertę na rynku prywatnym, równocześnie przygotowując się do pierwszej oferty publicznej (IPO) na London Stock Exchenge w 2021 r.

InPost S.A. to prywatny operator logistyczny. Posiada sieć 9 tys. Paczkomatów. Spółkę kontroluje fundusz Advent.

Kategorie: