Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego
Zarząd TXM ma nadzieję, że podjęta decyzja pozwoli usprawnić funkcjonowanie sieci i zapewnić stabilizację sytuacji finansowej. Założenia restrukturyzacji opierają się głównie na utrzymaniu i dalszym rozwoju działalności TXM. W ramach procesu spółka dążyć będzie do zawarcia układu z wierzycielami. Firma otwarta jest na rozmowy z kontrahentami oraz bankami finansowymi, które dobrze znają sytuację w TXM i wstępnie wyraziły chęć finansowania firmy do czasu kiedy ostateczny plan restrukturyzacji przedstawiony zostanie wszystkim wierzycielom.
Razem z wnioskiem o otwarcie postępowania spółka złożyła również wstępną wersję planu restrukturyzacji, który zakłada m.in. zakończenie działalności poza granicami Polski, zamknięcie nierentownych sklepów w kraju, optymalizację zapasu oraz redukcję kosztów. Wprowadzona restrukturyzacja obejmować będzie szereg inicjatyw, których efektem ma być poprawa bieżącej płynności i wyników finansowych sieci TXM, a w realizacji założonego planu spółce pomóc mają akcjonariusze. Natomiast w opracowaniu planu naprawczego spółce pomagają również eksperci z Ernst & Young. Efekty prowadzonych prac powinny być znane do połowy maja 2019 roku, a końcem maja TXM przedstawi wierzycielom ostateczny plan restrukturyzacji.
TXM textilmarket jest drugą największą siecią sklepów dyskontowych w Polsce. Większościowym akcjonariuszem jest Redan, który opiera się na dwóch filarach: modowym w skład, którego wchodzą takie marki jak: Top Secret, Troll, Drywach oraz z segmentu dyskontowego – sklepy Textilmarket. TXM na Giełdzie Papierów Wartościowych notowany jest od grudnia 2016 roku, a Redan od 2003.