Ingvar Kamprad zmarł w wieku 91 lat
"Jestem trochę skąpy, ale co z tego? Gdy patrzę na pieniądze, które mam wydać na siebie, zawsze zastanawiam się, czy klient IKEI mógłby sobie na to pozwolić. Mógłbym regularnie latać pierszą klasą, ale posiadanie pieniędzy na bogate życie to niezbyt dobry powód do ich marnowiania. I jeśli istnieje coś takiego, jak dobre przywództwo, to na pewno lider powienien dawać dobry przykład." - Ingvar Kamprad, założyciel IKEA
Ingvar Kamprad od lat młodzieńczych wykazywał smykałkę do interesów. Kiedy w 1943 r. założył Ikeę nikt nie przsypuszczał że narodził się właśnie gigant. Co ciekawe sama nazwa firmy stanowi akronim powstały z wyrazów: Ingvar, Kamprad, Elmtaryd (nazwa farmy, na której wychowywał się Kamprad, Agunnaryd (nazwa parafii, w której leżała farma Kampradów)
Na samym początku działalności nie sprzedawał mebli, lecz głównie przedmioty domowego użytku, jak np. ramki na zdjęcia.
Pierwszy sklep Ikei otwarto w 1953 r. W 1956 r. Kamprad zrewolucjonizował rynek meblarski, wprowadzając funkcję z angielskiego nazywaną "flatpacking", czyli sprzedawanie mebli w częściach do samodzielnego złożenia przez klienta. Konsumenci zachwycili się tym, co oferował im Kamprad. Jego firma rosła w szybkim tempie i zaczęła stanowić na tyle groźną konkurencję, że inne szwedzkie firmy meblowe zaczęły protestować. Na początku lat 60. Szwedzki Związek Sprzedawców Mebli nakłonił rodzimych przedsiębiorców do bojkotowania Ikei. W tym miejscu pojawia się Polski wątek ponieważ, w poszukiwaniu ratunku Kamprad zwrócił się w kierunku Polski. Nawiązał kontakt z fabryką w Radomsku i tam też przeniósł część produkcji. To pomogło mu uratować firmę przed kryzysem i wyjść na prostą.
Pomimo ogromnego majątku właściciel Ikei mieszkał w niewielkim domu, jeździł wysłużonym samochodem Volvo, korzystał z lotów rejsowych, żywił się skromnie, nocował w tanich hotelach itd.
Kamprad powierzył swoim synom Peterowi, Jonasowi oraz Mathiasowi ważne funkcje w Ikei, do samej śmierci rządził firmą. W 2014 r. powiedział: "mam tak dużo pracy, że nie mam czasu umierać".
Twórca meblowego giganta miał 91 lat, zmarł w swoim domu na południu Szwecji 27 stycznia 2018. W chwili jego śmierci sieć liczyła 370 sklepów w 47 krajach